Zrozumieć zespół jelita nadwrażliwego i dyspepsję czynnościową

Nowe

Autor: Alvin Newman

Redakcja wyd. I polskiego: Paweł Petryszyn

Rok wydania2017
Oprawamiękka
Ilość stron220
Format168 x 238 mm
ISBN978-83-7846-084-8

Poleć znajomemu

35,00 zł Cena detaliczna

Książkę doktora Alvina Newmana wypatrzyłem przypadkowo na półce księgarni w Londynie i od razu byłem nią zafascynowany. Napisana została przez lekarza praktyka i uważam, że jest to podręcznik nie tylko dla lekarzy czy studentów medycyny, lecz także dla pacjentów. Edukuje pacjenta zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, wyjaśnia mu w bardzo przystępny sposób pewne skomplikowane zależności dotyczące fizjologii układu pokarmowego, genezę objawów, wątpliwości lekarza na etapie rozpoznania, a także przedstawia możliwości terapeutyczne z oceną ich efektywności. Czytelnik znajdzie tu liczne ryciny, opisy przypadków, ciekawostki nie tylko gastroenterologiczne, notatki z biurka lekarza oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dyspepsja czynnościowa i zespół jelita nadwrażliwego są najczęściej leczonymi schorzeniami przewodu pokarmowego zarówno w praktyce lekarza rodzinnego, jak i specjalisty gastroenterologa. Szacuje się, że dyspepsja czynnościowa występuje u 10–30% populacji, a z powodu zespołu jelita nadwrażliwego cierpi 11,2% populacji (na podstawie metaanalizy 80 badań z 2012 roku). Obydwa zaburzenia mają charakter przewlekły i chociaż nie zagrażają życiu, ze względu na uporczywe objawy istotnie pogarszają jego jakość.

Z tego względu ważne jest, aby lekarz dysponował wiedzą i doświadczeniem, aby móc wskazywać pacjentowi najlepsze rozwiązania. Dobrze byłoby również, gdyby pacjent w pewien sposób przejął kontrolę nad swoją chorobą, brał udział w dyskusji i podejmowaniu decyzji medycznych, które go dotyczą. Ta książka właśnie może w tym służyć pomocą.

SKRÓCONY SPIS TREŚCI:

Przedmowa

Dziesięć kroków do lepszej jakości życia z IBS i FD

CZĘŚĆ I: ZROZUMIEĆ IBS I FD

1. Czym są zespół jelita nadwrażliwego oraz dyspepsja czynnościowa?

2. Co powoduje zespół jelita nadwrażliwego dyspepsję czynnościową?

3. Jakie schorzenia są związane z IBS i dyspepsją czynnościową?

4. Jak diagnozuje się zespół jelita nadwrażliwego i dyspepsję czynnościową?

CZĘŚĆ II: LECZNIE ZESPOŁU JELITA NADWRAŻLIWEGO I DYSPEPSJI CZYNNOŚCIOWEJ

5. Cele terapeutyczne

6. Leczenie niefarmakologiczne

7. Terapie lekowe

CZĘŚĆ III: CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ?

8. Nowe badania dotyczące zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego

9. Wsparcie

10. Wiarygodne informacje

Komentarz do wydania polskiego

Podobne produkty